رئیس دانشگاه آزاد کرمانشاه:

رویکرد "کاهش هزینه‌ها" و "افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای" را در پیش گرفته‌ایم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه کاهش هزینه‌ها و تلاش برای افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای را رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان در سال تحصیلی پیش رو عنوان کرد.

جهانشیر امینی به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها با حضور در دفتر ایسنا، با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه دارای ظرفیت‌های بزرگی در بخش اعضای هیات علمی، آزمایشگاه‌ها، تجهیزات و ابنیه و ساختمان‌ها است، اظهارکرد: این ظرفیت‌ها فرصت بزرگی است تا بتوانیم در حوزه‌های پژوهشی، آموزش و فرهنگی پیش برویم و از سوی دیگر به رسالت اجتماعی دانشگاه در راستای رفع چالش‌های اجتماعی گام برداریم.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در کنار ظرفیت‌های بزرگی که دارد با چالش‌ها و تنگناهایی نیز مواجه است، افزود: تمرکز روی درآمد شهریه‌ای طی سالهای گذشته یکی از مهمترین این چالش‌ها است که باید این رویکرد را تغییر دهیم و به سمت افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای برویم، چراکه در مقطعی پرسنل زیادی در این دانشگاه بکار گرفته شده‌اند که حقوق آنها نیز مبتنی برهمین درآمدهای شهریه‌ای بوده و اکنون با کاهش دانشجو در تامین حقوق‌ با مشکل مواجه شده‌ایم.

وی  بابیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه یک بخش خصوصی است که تمام درآمد آن از راه اخذ شهریه از دانشجویان است، اظهارکرد: اگر می‌خواهیم از مشکلات کنونی دانشگاه عبور کنیم، باید به دور از دخالت‌هایی که از بیرون می‌شود، مسیر خود را با رویکردی جدید طی کنیم.

امینی تصریح کرد: دانشگاه آزاد کرمانشاه در بخش‌های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم اجتماعی هیات علمی قوی و توانمندی دارد، اما باید به آنها بها دهیم و از حاشیه‌ها دور شوند تا هم طراز دانشگاه را بالا برده و هم به جامعه خدمت کنند

.

وی تاکید کرد: اگر دانشگاه آزاد استان می‌خواهد نقش مرجع بودن را در جامعه داشته باشد، باید در ابتدا نظم را در خود این نهاد برقرار کنیم، در این راستا طی شش ماه حضورم در این دانشگاه انضباط کاری، اخلاقی، پژوهشی و... را مورد توجه قرار داده و تلاش کردیم تا مشکلات و کاستی‌های آن را به حداقل رسانده و به یک همگرایی برسیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه کاهش هزینه‌ها در راستای تقویت حوزه‌های آموزش و پژوهش را دیگر رویکرد این دانشگاه دانست و گفت: بخشی از نیروهایی که در دانشگاه در اختیار داریم را باید وادار کنیم تا به سمت فعالیت‌های پژوهشی حرکت داشته باشند، درغیر اینصورت باید از دانشگاه خداحافظی کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: همچنین تعدادی از پرسنل این دانشگاه نیروهای بازنشسته‌ای هستند که بصورت سنتی در این دانشگاه بویژه در بخش سما فعالیت می‌کنند که باید جوانانی با علم نو وسواد روز جایگزین آنها کنیم

.

امسال افزایش دانشجو داشتیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه به تشریح وضعیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های آزاد استان پرداخت و گفت: برای سال تحصیلی جدید نزدیک به چهار هزار دانشجوی جدید ثبت نامی داشته‌ایم که از این تعداد دو هزار دانشجو در مرکز استان ثبت نام کرده‌اند.

وی از افزایش تعداد دانشجویان ثبت نامی این دانشگاه به نسبت چندسال اخیر خبرداد و اضافه کرد: بیشترین افزایش ثبت نامی‌ها مربوط به واحد مرکز کرمانشاه و روانسر بوده، اما در برخی از واحدها هم کاهش جذب دانشجو را داشته‌ایم.

امینی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه هنوز ثبت نامی‌های این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تمام نشده، پیش بینی می‌کنیم با اتمام ثبت نام‌ها تعداد دانشجویان این دانشگاه برای سال تحصیلی جاری  به 19 هزار و 500 نفر برسد که نسبت به سال قبل که 18 هزار دانشجو بوده، افزایش دارد.

به گفته این مسئول 50 درصد از دانشجویان ثبت نام شده امسال این دانشگاه را دانشجویان شاهد و ایثارگر تشکیل داده‌اند.

100 میلیارد تومان از دانشجویان طلب داریم

وی در بخش دیگری از سخنانش به طلب این دانشگاه از دانشجویان اشاره کرد و گفت: بخشی از طلب‌های این دانشگاه مربوط به دانشجویان شاهد و ایثارگر است که در سالهای گذشته اداره کل بنیاد شهید وامور ایثارگران بدهی‌های آنها را پرداخت می‌کرد، اما اکنون که این نهاد دیگر تعهدی بابت پرداخت بدهی‌های آنها ندارد، میزان بدهی‌شان بالا رفته است.

رئیس دانشگاه آزاد کرمانشاه تصریح کرد: در حال حاضر این دانشگاه نزدیک به 47 میلیارد تومان از دانشجویان شاهد و ایثارگر طلب دارد.

وی طلب دانشگاه از سایر دانشجویان را نیز حدود 54 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: باتوجه به اینکه این رقم از بدهی دانشجویان غیرشاهد و ایثارگر رقم بالایی است، در همان ابتدای سالجاری درخواست کردم تا بررسی شود که مربوط به چه کسانی است که پس از بررسی‌ها مشخص شد، بخشی زیادی از آن مربوط به اقشاری است که توان مالی مناسبی دارند.

امینی تاکید کرد: معضل پرداخت نکردن شهریه از سوی برخی دانشجویان این دانشگاه به یک عادت برای آنها تبدیل شده بود، براین اساس تمهیداتی را به کار گرفتیم و توانستیم حدود یازده میلیارد تومان از مطالبات را در شش ماهه امسال وصول کنیم که البته برای این کار ترکش‌های زیادی هم خوردیم.

بدنبال افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای هستیم

وی در ادامه از برنامه ریزی‌های انجام شده برای افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای دانشگاه گفت و اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم درآمدهای غیرشهریه‌ای خود را بالا ببریم، چندین مسیر را مشخص کرده‌ایم که از جمله آنها استفاده بهتر از فضاهای بلااستفاده‌ای است که داریم. برای این منظور این فضاها را به مراکز خدماتی تبدیل می‌کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد استان کرمانشاه سوق دادن هیات علمی دانشگاه به سمت درآمدهای پژوهشی را از دیگر راهکارها دانست و گفت: در این راستا طی شش ماه گذشته موفق به عقد تفاهم نامه‌هایی با رقم یک میلیارد و 400 میلیون تومان با دستگاه‌های مختلف شده‌ایم که بخشی از آنها در حوزه علوم اجتماعی و در راستای حل بخشی از مشکلات استان و حتی در سطح کلان ملی است.

وی بابیان اینکه کشاورزی و دامپروری یکی از ظرفیت‌های مهم استان کرمانشاه است که باید دانشگاه‌ها برای رونق در این بخش پای کار بیایند، گفت: دانشگاه آزاد به منظور رونق در این بخش و نیز درآمدزایی از بهمن امسال عملیات اجرایی احداث باغ مدرن 15 هکتاری را با سرمایه گذاری چهار تا پنج میلیارد تومانی آغاز می‌کند.

امینی تاکید کرد: در کنار ورود به بخش کشاورزی برای درآمدزایی، باوجود هیات علمی توانمندی که در این حوزه داریم تلاش می‌کنیم تا به مراکز صنعتی استان هم خدماتی را ارائه دهیم.

وی راه اندازی مراکز رشد و سرای نوآوری را از دیگر اقدامات برای کسب درآمد دانشگاه دانست و گفت: در سرای نوآوری در حوزه دامپروری تحقیقاتی را در حوزه افزایش تولید پروتئین و نیز اصلاح دو نژاد گوسفندی استان انجام می‌دهیم.

3 رشته جدید راه اندازی کردیم

رئیس دانشگاه آزاد استان کرمانشاه در خصوص راه اندازی رشته‌های جدید در این دانشگاه هم عنوان کرد: برای سال تحصیلی جدید نه تنها حذف رشته نداشته‌ایم، بلکه سه رشته دیگر هم باتوجه به نیازهای استان راه اندازی کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: برای راه اندازی رشته‌های جدید یکی از سیاست‌هایی که در پیش گرفته‌ایم، تمرکز روی رشته‌های کشاورزی، علوم اجتماعی و مهندسی است.

امینی بابیان اینکه برای جذب رشته‌های جدید باید در ابتدا هیات علمی دانشگاه را تقویت کنیم، عنوان کرد: این دانشگاه در حال حاضر نزدیک به 480 هیات علمی دارد، اما متاسفانه تنها سه نفراز آنها دانشیار هستند که برای ارتقاء آنها برنامه داریم، بگونه‌ای که پرونده 20 نفر از آنها را برای ارتقاء به سطح دانشیاری به مرکز ارسال کرده‌ایم.

مدارس سما کرمانشاه به برند تبدیل شده‌اند

وی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت مدارس سما در کرمانشاه پرداخت و گفت: امسال تعداد دانش آموزان این مدارس در استان به دوهزار نفر افزایش یافته و مردم هم اعتماد خوبی به این مدارس دارند.

وی توسعه مدارس سما را در دستور کار دانست و اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا با انتخاب مربیان توانمند و امکانات آموزشی مناسب، این برند بودن را از دست ندهیم.

انتهای پیام

 

 

نگارنده : روابط عمومی
تاریخ : ۱۳:۳۳:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۳


 سازمان مرکزی معاونت سنجش و نظارت
معاونت ورزش
سازمان سما
مرکزفرهنگی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی
مرکزبازرسی و رسیدگی به شکایات
دفتر حقوقی
اداره کل شاهد و ایثارگران
شورای راهبردی زنان فرهیخته
اداره کل امور بین الملل
 پیوند ها
 معاونت آموزشی
 معاونت اداری و مالی
 معاونت پارلمانی
 مرکز هیات امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی
 معاونت برنامه ریزی
 حوزه علوم پزشکی
 معاونت پژوهش و فناور
 معاونت دانشجویی
 معاونت عمرانی
 معاونت فرهنگی
دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله رفسنجانی
مجمع تشخیص مصلحت نظام
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
مجلس شورای اسلامی
وزارت علوم،تحقیقات و فناوری
وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
خبرگزاری آنا
باشگاه خبرنگاری دانشجویی ایران (ایسکانیوز)
روزنامه فرهیختگان
باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان