حجت‌الاسلام کلانتری:

دانشگاه مولد فرهنگ و انسان‌های فرهیخته است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه مولد انسان‌های فرهیخته بوده و نقش و مسئولیت ویژه‌ای در مقوله فرهنگ دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از کرمانشاه، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری ظهر امروز در نشست یک‌روزه عفاف و حجاب که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه برگزار شد درباره مبعث پیامبر (ص) و اقلیت مسلمانان در روزهای نخست پیدایش اسلام اظهار کرد: همواره خواص تعیین‌کننده رویدادها و رخدادهای بزرگ هستند، چنانچه در زمان ظهور اسلام، پیامبر (ص) با اقلیت کم و تعداد انگشت‌شمار مسلمانان و در جغرافیای سرزمینی محدود آن زمان دعوت به اسلام را آغاز کرد.

وی افزود: پیامبر (ص) چون طرح و برنامه الهی مشخصی برای تبلیغ اسلام داشت، توانست با همراه کردن مردمی که به ایمان و اعتقاد رسیده بودند، به رسالت مهم خود در آن زمان دست یابد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سال ۴۱ که امام نخستین گام‌های مبارزه را برای مخالفت با تصویب‌نامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی برداشت، امام برای مردم آن زمان به‌عنوان مرجع تقلید شناخته‌شده نبودند و این‌گونه نبود که همه مردم قم و مراجع در این مخالفت وی را همراهی کنند؛ اما امام از آن زمان به بعد با انجام کار اساسی همراه با اراده محکم و تلاش بیشتر و پرورش شاگردان تأثیرگذار، انقلابی را به ثمر رسانند که بزرگ‌ترین انقلاب مردمی جهان شناخته شده که بزرگ‌ترین تأثیرات سیاسی، فرهنگی و اعتقادی را در جهان داشته است.

کلانتری با بیان اینکه در انجام هر کار شناخت و ایمان همراه با عزم و کوشش رمز پیروزی در آن حرکت و اقدام است، تصریح کرد: یکایک افراد نظام مقدس جمهوری اسلامی در هر پست و موقعیتی که قرار دارند بر مبنای حدیث شریف «کلکمْ راعٍ، وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ» مسئول هستند و مسئولیت افراد حاضر در دانشگاه اعم از استاد، دانشجو و مدیر تعهدی است که نسبت به جامعه دارند و باید با نقش‌آفرینی در دانشگاه بر روی جامعه تأثیرگذار باشند.

وی تأکید کرد: باید دانشگاه برای جامعه برنامه داشته باشد و برای جامعه فرهنگ‌سازی کند؛ زیرا دانشگاه یک مرکز فرهنگی و بخش مهمی از فرهنگ بوده و می‌توان گفت مولد انسان‌های فرهیخته است و در یک جمله دانشگاه نقش و مسئولیت ویژه‌ای در مقوله فرهنگ دارد.

حجاب برای دانشگاه مسئله‌ای مهم و محوری تلقی می‌شود

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی حجاب را واجبی نمادین و حائز اهمیت برشمرد و اظهار کرد: حجاب شعار، نشانه و پرچمی برافراشته است که قرآن کریم بر وجوب و اهمیت آن تصریح کرده و می‌تواند برای ارتقای جامعه به‌ویژه در دانشگاه مسئله‌ای مهم و محوری تلقی شود.

کلانتری تصریح کرد: بر اساس چنین نگاهی بوده که در معاونت فرهنگی و دانشجویی بیش از ۲ هزار ساعت نفر کار کارشناسی در راستای آراستگی پوشش و شئون فرهنگی و رفتاری دانشگاهیان بر مبنای اندیشه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری و همین‌طور قوانین مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته که منجر به تدوین آیین‌نامه آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری در دانشگاه آزاد اسلامی و ابلاغ آن در راستای ادای حقوق دانشگاهیان شده است.

وی تأکید کرد: بر پایه اجرای این آیین‌نامه با محور استادان و دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی امیدواریم که ان‌شاءالله این بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان را به بهترین دانشگاه تراز انقلاب اسلامی برای رسیدن به قله‌های پیشرفت و تعالی و تمدن نوین اسلامی تبدیل کنیم؛ که اگر چنین شود گام اساسی و مهمی را در این زمینه برداشته‌ایم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در میزگرد تخصصی آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری که در ادامه همین نشست برگزار شد، با تأکید بر اولویت و اهمیت اقدامات معرفتی اظهار کرد: تشویق دانشجویان مقید به آداب اسلامی، مراسم توجیهی و تبیینی برای دانشجویان جدیدالورود، اردوهای معرفتی و زیارتی، کارگاه‌های آموزشی، کرسی‌های ترویجی، کرسی‌های آزاداندیشی، کرسی‌های تلاوت قرآن با موضوع عفاف و حجاب برنامه‌هایی هستند که باید در دانشگاه‌ها برگزار شوند.

رضا نصیری اظهار امیدواری کرد که با همراهی و همکاری نیروهای ارزشی و بسیج دانشجویی شاهد تحول چشمگیر در زمینه‌های مختلف پیشرفت به‌ویژه مسئله پوشش و آراستگی اسلامی باشیم.

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی نیز با تأکید بر خرافی بودن بسیاری از تقلیدهای کورکورانه مد لباس و پوشش و بی‌بندوباری‌های اجتماعی که از غرب سرچشمه می‌گیرد، گفت: دانشگاهیان در زدودن خرافات و عقلانی کردن رفتارهای اجتماعی مسئول هستند.

عبدالحمید طالب‌تاش با تشریح چگونگی تشکیل کارگروه پوشش و آراستگی و تبیین نقش اثرگذار هر یک از اعضای کارگروه اظهار کرد: این آیین‌نامه به‌گونه‌ای تنظیم‌شده که همه نیروهای مدیریتی، اجرایی و ارزشی دانشگاه را در فرایند تحقق محورهای آن درگیر می‌کند و هیئت‌رئیسه، رؤسای دانشکده‌ها، مدیران گروه‌ها و اعضای هیئت‌علمی در اجرای این آیین‌نامه نقش بسیار مهمی دارند.

حجت‌الاسلام عباسعلی رستمی رئیس اداره فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه گزارشی از وضعیت قانون پوشش و آراستگی در دانشگاه‌های معروف جهان به‌ویژه در دانشگاه‌های اروپایی، به تشریح و تبیین مصداق‌های پوشش و آراستگی دانشگاهیان در آیین‌نامه پرداخت و تأکید کرد که این تعیین مصداق‌ها و رعایت آن‌ها با هدف ایجاد فضای سالم در دانشگاه برای تحقق دو امر مهم تربیت و تعلیم طراحی و تدوین شده است.

به گزارش آنا، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری و هیئت همراه پیش از شرکت در نشست تخصصی عفاف و حجاب با حضور در مزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه با ادای احترام و قرائت فاتحه، با آرمان‌های امام و شهدا تجدید میثاق کردند.

انتهای پیام/۴۱۲۱/پ

 

 

نگارنده : روابط عمومی
تاریخ : ۹:۱۶:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۶


 سازمان مرکزی معاونت سنجش و نظارت
معاونت ورزش
سازمان سما
مرکزفرهنگی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی
مرکزبازرسی و رسیدگی به شکایات
دفتر حقوقی
اداره کل شاهد و ایثارگران
شورای راهبردی زنان فرهیخته
اداره کل امور بین الملل
 پیوند ها
 معاونت آموزشی
 معاونت اداری و مالی
 معاونت پارلمانی
 مرکز هیات امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی
 معاونت برنامه ریزی
 حوزه علوم پزشکی
 معاونت پژوهش و فناور
 معاونت دانشجویی
 معاونت عمرانی
 معاونت فرهنگی
دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله رفسنجانی
مجمع تشخیص مصلحت نظام
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
مجلس شورای اسلامی
وزارت علوم،تحقیقات و فناوری
وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
خبرگزاری آنا
باشگاه خبرنگاری دانشجویی ایران (ایسکانیوز)
روزنامه فرهیختگان
باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان